Nejčastější chyby při montáži kamenných obkladů

nejcastejsi_chyby_montaz_kamene

 

Kamenné obklady patří mezi oblíbené designové prvky, které dodají interiéru i exteriéru jedinečný vzhled. Aby vám ale obklad sloužil dlouhodobě a bez problémů, je důležité vyvarovat se nejčastějším chybám při montáži. Správná montáž kamenných obkladů není složitá, ale vyžaduje důkladnost a kvalitní komponenty. Dodržením níže uvedených doporučení zajistíte, že váš obklad bude nejen krásný, ale také dlouhodobě funkční a odolný.

Zde je přehled nejčastějších omylů:

 

1. Nedostatečná příprava podkladu

Jednou z nejzásadnějších chyb je aplikace obkladu na nevyhovující podklad. Povrch musí být suchý, pevný, odmaštěný a zbavený prachu. U nesoudržných podkladů je nutné použít penetraci pro lepší přilnavost lepidla. Případně provést nejprve patřičné zednické opatření a stěnu upravit.

2. Použití nevhodného lepidla

Ne každé lepidlo je vhodné pro každý typ kamenného obkladu. Použití nesprávného lepidla může vést k jeho odlepování nebo praskání. Doporučuje se obvykle flexibilní lepidlo třídy C2TE S1 určené přímo pro kamenné obklady, při venkovní montáži pak především mrazuvzdorné varianty.

3. Nedostatečné nanášení lepidla

Lepidlo by mělo být nanášeno nejen na podklad, ale i na zadní stranu obkladového kamene (tzv. metoda "buttering-floating"). Nedostatečná vrstva lepidla může způsobit vznik dutin, které vedou k postupnému odpadávání obkladů. Lepidlo musí být živé, tzn. nesmí přeschnout. To je potřeba pohlídat především v horké letní dny, kdy se celý proces zavadnutí lepidla zrychluje.

4. Chyby při spárování

Při montáži obkladů s mezerami je třeba použít kvalitní a správně vybranou spárovací hmotu, která je odolná vůči povětrnostním vlivům. Chybou je i příliš rychlé nebo naopak opožděné odstranění přebytečné spárovací hmoty. Předejděte umazání obkladu.

5. Absence impregnace

Impregnace pomáhá chránit kámen před nasákavostí vody a usazováním nečistot. Pokud není aplikována, může dojít k rychlejšímu stárnutí obkladu a vzniku skvrn, zejména na místech kde je obklad vystaven extrémním vlivům. To znamená například v okolí bazénu, wellness apod.

6. Montáž za nevhodných podmínek

Lepení kamene by se nemělo provádět při extrémních teplotách (příliš vysoké či nízké) ani za vysoké vlhkosti. Vlivem špatných podmínek může dojít k poruchám v adhezi a následnému odlupování obkladu. Vždy se řiďte pokyny na obalu příslušného lepidla.

7. Špatná skladba kamene

U strukturovaných a tvarově rozličných kamenných obkladů je důležité dodržet správnou orientaci jednotlivých kusů, aby celkový vzhled působil přirozeně a jednotně. Vždy doporučujeme vybírat obklady z více krabic najednou. Případně také z více palet najednou.

8. Nevhodný výběr kamene

Ne každý typ kamene je vhodný pro všechny podmínky. Například měkké sedimentární horniny nejsou ideální pro venkovní použití kvůli své vyšší nasákavosti a nižší odolnosti vůči mrazu. Při výběru je důležité zvážit jak estetické, tak i praktické vlastnosti materiálu.

9. Nedostatečné kotvení zateplovacího systému

U kamenných obkladů lepených na zateplenou fasádu je nutné kvalitně připravit nosný podklad, kterým může být polystyren nebo třeba minerální vata. Musí se použít kvalitní panceřová perlinka (nebo 2 vrstvy té klasické) a celý systém dostatečně prokotvit kovovými trny s talířovou hmoždinkou.

10. Nevyřešené odvádění vody

Při instalaci kamenných obkladů v exteriéru je důležité zajistit správný odtok vody. Pokud není voda efektivně odváděna, může se hromadit za obkladem, což může vést k jeho poškození vlivem mrazu nebo vzniku plísní. Například pokud se jedná o montáž na plot nebo opěrnou zídku - je potřeba obklad z horní části chránit plotovou stříškou nebo okapnicí.