Jaká je údržba kamenného obkladu?
Údržba kamenných obkladů se liší s ohledem na to, zda se jedná o sádrové obklady, nebo o betonové obklady a přírodní kámen. Obecně je však údržba našich obkladů velmi snadná.
Po vyzrání lepidla a očistění obkladů doporučujeme v exteriéru provést impregnaci. Ta by se měla provést nejdříve po 3 týdnech od montáže. Tak dlouho totiž zrají cementová lepidla.
Impregnace je hydrofobní roztok, obvykle na bázi silikonu, díky kterému se uzavřou póry obkladu. Obklad tak není náchylný na vstřebávání vody a nečistot a celkově se tak prodlouží jeho životnost. Impregnací se také oživí barvy obkladu. Impregnace do exteriéru chrání obklad před vznikem mechu a je prevencí před vápennými výkvěty. Některé impregnace chrání obklady i před postříkáním sprejerů (zejména na plotech). Před nanesením impregnace doporučujeme odzkoušet roztok na malém málo viditelném kousku obkladu a nechat zaschnout, abyste se ujistili, jak se nástřikem změní barvy.
Impregnace se opakuje v interiéru 1x za cca 10 let. V exteriéru 1x za cca 5 let. Dále dle návodu konkrétní impregnace.
Impregnace není povinná, nýbrž doporučená. U břidlicových obkladů je však impregnace nezbytná.
Čištění a následná údržba
Zde probíhá údržba takzvaně "za sucha" protože sádrové obklady není možné umývat vodou vzhledem k tomu, že sádra není voděodolný materiál. Pokud jsou však sádrové obklady naimpregnovány, je možné je přetřít vlhkým hadrem (nikoliv mokrým). Jinak klasická údržba probíhá za pomocí prachovky, smetáku, či vysavače. Tedy suchou cestou. Stejně postupujte i v případě samolepících obkladů.
| Kamenné obklady z betonu a přírodní kámen
Betonové obklady je možné čistit bez omezení vodou a běžnými mycími prostředky. V interiéru tedy typicky mokrým hadrem či suchou cestou (vysavač, prachovka..). V exteriéru je ideální provádět údržbu pomocí vysokotlakového čističe (WAP) či hadicí. Při vysokotlakém čištění si držte od obkladu mírný odstup, ať jej silným proudem vody mechanicky nepoškodíte.